Hei uusmaalainen pestijohtaja, hauskaa partiokauden alkua! Tähän on koottu sinulle pestiäsi ajatellen tärkeimmät jutut syksyn aloitukseen sekä kauden tärkeät päivämäärät.
Pestijohtajan muistilista syksyyn 2022
1. Aloitustapahtuma tai avoin ensimmäinen kokous
- Luokaa tapahtuma Kuksaan, voitte käyttää tätä pohjaa (huom. kirjaudu ensin Kuksaan ja klikkaa sitten linkkiä, niin pääset pohjaan).
- Ilmoittakaa siitä piiritoimistolle sähköpostilla 21.8. mennessä: uusimaa@partio.fi.
Huom. Piirille voi jatkossa ilmoittaa pitkin vuotta mainostukseen markkinointitapahtuman tai ryhmän, jossa on tilaa, mutta 21.8. jälkeen ilmoitetut syksyn tapahtumat eivät saa yhtä suurta näkyvyyttä.
2. Nettisivut ja Lippukuntahaku kuntoon!
Löytyykö partion Lippukuntahausta esittelynne? Mitä tietoa teistä löytyy, jos googlettaa partiota paikkakunnallanne? Onko se ajantasaista ja helposti löydettävissä? Ymmärtääkö ei-partiolainen tekstiä?
3. Rekrytoi puuttuvat johtajat
Oletko jo kysynyt kaikkia mukaan ryhmänjohtajiksi ja apukäsiksi? Tarkista vielä seuraavat keinot (linkeissä neuvoja):
- Huoltajien kysyminen mukaan (vinkki: puhelu toimii usein paremmin kuin kasvoton viesti!)
- Jonottajien huoltajien kysyminen mukaan
- Tervetuloa partioon -koulutuksen järjestäminen
- Vanhempainillan järjestäminen
- Aikuisten pikapestikortit (esim. aloitustapahtuman tai vanhempainillan yhteydessä)
4. Perehdytä uudet johtajat
Uusille partiosta kiinnostuneille aikuisille on tärkeää järjestää perehdytystä. Kun vanhempainilta tai Tervetuloa partioon -koulutus on käyty, varmista että aikuisen partiopolku pääsee käyntiin lippukunnassa:
- Aikuiselle nimetään partiokummi
- Aikuisen kanssa käydään pestikeskustelu
- Partiokummi varmistaa, että partiopolkuun sisältyy mielekkäitä asioita ja kannustaa koulutuksiin
Nappaa talteen:
5. Pestikeskustelut käydään nyt, hyödynnä valmentajia tarvittaessa
Pestissä viihtymisen ja jaksamisen varmistamiseksi on tärkeää käydä pestikeskustelut ja välipestikeskustelut jokaisen pestissä olevan kanssa. Nyt syksyn alussa on oiva hetki hoitaa nämä keskustelut - niitä voidaan järjestää myös etänä. Toinen helppo tapa on käydä keskustelut lippukunnan tapahtuman yhteydessä.
Voit pyytää myös valmentajaa tai piirin valmentajavastaavia pitämään ryhmäpestikeskustelun esimerkiksi johtokolmikolle. Valmentajia voi kysyä myös yli aluerajojen. Valmentajien yhteystiedot saat piiritoimistolta.
6. Kannusta johtajisto kouluttautumaan
Onko jollain johtajistostanne pestikoulutus tai partiojohtajakurssi käymättä? Tarkista syksyn kurssit tapahtumakalenterista ja ohjaa johtajat kursseille.
Varmista myös, että kaikki johtajat ovat käyneet Turvallisesti yhdessä -koulutuksen!
Pestijohtajan syksyn kalenteri
Laita kalenteriin nämä! Katso myös Lippukunnan vuosikello, josta löytyvät vuosittain toistuvat pestikohtaiset tehtävät lippukunnan johdossa.
ELOKUUSSA
- Ryhmä- ja yhteystiedot kuntoon Lippukuntahakuun
- Lippukunnan avoin markkinointitapahtuma
- Aloitus- ja välipestikeskustelut
- 31.8. mennessä adventtikalenterikampanjapäällikön tai -päälliköiden pestaaminen
SYYSKUUSSA
- 1.9.–31.10. Pesti-, ohjelma- ja lippukunnanjohtajakoulutukset
- 15.9. mennessä ansiomerkkien haku (itsenäisyyspäivänä ja joulujuhlissa jaettavat)
- 13.-15.9. Tervetuloa partioon -koulutukset Kirkkonummella, Järvenpäässä, verkossa ja englanniksi
- 29.9. Webinaari Mannerheim-solkien hakemisen avuksi
LOKAKUUSSA
MARRASKUUSSA
- 15.11. mennessä ansiomerkkien haku (Mannerheim-soljet, keväällä jaettavat)
JOULUKUUSSA
Whatsapp-lista pitää ajan tasalla
Voit liittyä uusmaalaisten johtokolmikoiden WhatsApp-listalle, niin saat piiritoimistolta nostot ajankohtaisimmista partioasioista.
Parasta partiosyksyä!