Herätä kiinnostus partioon jo keväällä, jotta perheet löytävät mukaan syksyllä 

Kevät on erinomaista aikaa markkinoida partiota ja ottaa oma alue haltuun, vaikka syksyn ryhmäkuviot eivät olisi vielä täysin selvillä! Pienikin näkyvyys nyt helpottaa syksyä merkittävästi. 

1. Aloittakaa markkinointi jo ennen kesää 

Älkää jääkö odottamaan elo–syyskuuta. Monet perheet ja aikuiset tekevät harrastus- ja syyssuunnitelmia jo touko–kesäkuussa, joten nyt on oikea hetki kertoa, että partioon pääsee mukaan syksyllä. 

2. Palatkaa rohkeasti myös paperimainoksiin 

Kaikki eivät ole somessa ja yllättävän moni huomaa edelleen paperin. Hyviä paikkoja mainostamiseen ovat: 

  • lähikaupat ja kirjastot
  • nuorisotilat ja koulut
  • päiväkotien ja alakoulujen ilmoitustaulut
  • taloyhtiöiden ilmoitustaulut

Yksi A4-juliste voi tavoittaa enemmän kuin arvaatte. Lähetämme lippukuntapostin mukana muutaman julisteen ja lisää voit tulostaa itse täällä (klikkaa ensimmäisellä kerralla ”tästä aineistopankkiin” ja paina sitten linkkiä uudelleen, niin löydät oikeaan kansioon). 

3. Valmis tekstipohja alueen someryhmään 

Voit kopioida tämän suoraan Facebookin paikallisryhmään tai vaikkapa lapsesi luokan huoltajien WhatsAppiin: 

Etsitkö lapsellesi tai itsellesi harrastusta?
Partio tarjoaa retkiä, kavereita, uusia taitoja ja turvallisen porukan aivan tässä lähialueella. 🌲

[Lippukunnan nimi] aloittaa toimintaa taas syksyllä, ja mukaan mahtuu uusia partiolaisia eri ikäryhmiin. Koko perhe voi myös aloittaa yhdessä, sillä huoltajat ovat enemmän kuin tervetulleita järjestämään partiotoimintaa kanssamme.

Jos partio kiinnostaa tai haluat lisätietoa, ota rohkeasti yhteyttä tai seuraa meitä täällä somessa.

Partiosta voi tulla elämänmittainen harrastus 💚

Tässä vaiheessa ei vielä tarvitse tietää ryhmien tarkkoja aikatauluja, mutta ne voi toki jo julkaista, jos ne on teillä jo tiedossa. 

4. Mainosta, vaikka syksyn ryhmätilanne ei olisi lukittu 

Markkinointi = kiinnostuksen herättäminen. Ei haittaa, vaikka: 

  • ryhmien määrät elävät 
  • vetäjiä haetaan vielä 
  • ikäryhmät tarkentuvat myöhemmin

Potentiaaliset jäsenet ja aikuiset voidaan ohjata odotuslistalle, sähköpostiin tai someen ja kysyä samalla, lähtisivätkö uudet aikuisetkin mukaan toimintaan. Ilman näkyvyyttä heitä ei löydy lainkaan. 

Jos kaipaatte sparrausta, vinkkejä tai ideoita juuri teidän alueelle sopivista tavoista, olkaa rohkeasti yhteydessä piiritoimistolle. Pienikin teko nyt helpottaa syksyä huomattavasti! 🌞 

Tsemppiä ja intoa kevään markkinointiin! 

PS. Muistathan tilata markkinointipaketin ja ilmoittaa aloitustapahtuman 31.5. mennessä! Ohjeet löydät täältä.