Yksi tapa kiittää aktiivisia johtajia on erilaiset ansiomerkit. Tällä kertaa pääsemme tutustumaan kahteen johtajaan, joille myönnettiin piirin rautainen ansiomerkki.

Uudenmaan Partiopiirin rautainen ansiomitali voidaan myöntää partiolaiselle, joka on aktiivisesti mahdollistanut partiotoimintaa lippukunnassa, piirissä tai keskusjärjestössä vähintään yhden vuoden ajan. Järvenpään Metsänkävijöiden Lunnille ja Peikolle rautaiset ansiomitalit myönnettiin viime keväänä.

Palkitut partionjohtajat Kuva: Järvenpään Metsänkävijöiden kuva-arkisto

Lunni ja Peikko ovat molemmat aloittaneet partion Järvenpään Metsänkävijöissä aikuisena noin kaksi vuotta sitten. Lunni aloitti akelan (sudenpenturyhmän johtajan) pestissä osallistuttuaan ensin perhepartioryhmän toimintaan oman lapsensa kanssa. Peikko taas oli seurannut jonkin aikaa oman lapsen harrastusta ja kiinnostus heräsi tätä kautta; alkuun Peikko oli mukana auttamassa esimerkiksi retkillä mistä syttyi kipinä aloittaa sampona (seikkailijaryhmän johtajana).

Pöllöt-ryhmän akelana Lunni on lähtenyt aktiivisesti kehittämään sudenpentutoimintaa yhdessä kokeneemman akelan kanssa. Pöllöissä on ollut mukana ryhmänohjaajakoulutusta käyviä samoajia “apuakeloina”, joita Lunni on ohjannut leppoisalla järjestelmällisyydellä. Peikko taas tarttui viime kesänä kesäleirin muonitusvastaavan pestiin, jossa hän johti koko projektin erittäin johdonmukaisesti ja hyväntuulisesti läpi. Hän on myös rikastuttanut JäMen vahvaa erätaitokulttuuria omalla osaamisellaan koloilloissa ja retkillä.

Lunni ja Peikko ovat halunneet aktiivisesti oppia lisää ja kehittyä pesteissään; molemmat ovat ehtineet jo käymään akela-/sampokoulutuksen ja partiojohtajaperuskoulutuksen. Pj-pk:n johtamisharjoitukseksi Lunni ja Peikko ideoivat Eka yö teltassa -retken ja huoltajaillan, joiden tavoitteena oli madaltaa kynnystä lippukunnan metsäretkille ja -leireille lähtemiseen. Jo ennen tätä he myös tarttuivat lippukunnan vaelluskulttuurin aktivointiin ja järjestivät JäMen oman aikuisvaelluksen. Vaellukselle saatiin mukaan uusiakin aikuisia, joista osa saatiin lippukunnan toimintaan mukaan. Lunni ja Peikko ovatkin toimineet tärkeinä esimerkkeinä siinä, että partion voi hyvin aloittaa myös aikuisena.

Meillä JäMessä ansiomerkkien ehdottamisesta ja lippukunnnan sekä Suomen Metsänkävijöiden ansiomerkkien myöntämisestä vastaa erillinen ansiomerkkitoimikunta. Ansiomerkkitoimikunta tapaa muutamia kertoja vuodessa ja tällöin ansiomerkkejä tulee ehdotettua säännöllisesti ja mahdollisimman tasapuolisesti kaikille meidän johtajille. Mukana toimikunnassa on esimerkiksi JäMen pestijohtaja, muutama ryhmänjohtaja eri ikäkausista sekä pari entistä lippukunnanjohtajaa. Tällaisella porukalla työmäärä myös jakautuu hyvin, eikä kenelläkään tule työstettäväksi suurta määrää ansiomerkkiperusteluita.

Lue lisää ansiomerkkien myöntöperusteista sekä ohjeita merkkien anomiseen!